ZDRAVOTNÍCKE OBLEČENIE SA UŽ NEMUSÍ VYVÁRAŤ

 

Vyváranie zdravotníckeho oblečenia je prežitkom, ktorý sa zachoval z obdobia, kedy sa šilo takmer výlučne zo 100% bavlny s keprovou väzbou, alebo tzv. bieleho hrubého kepru. Uniformy sa kvôli hygiene a tiež kvôli odstraňovaniu odolných biologických škvŕn, najmä krvi vyvárali, neskôr prali na teplote 90°C s prídavkom chlóru, jadrového mydla a rôznych bieliacich prípravkov. Následne sa škrobili, aby boli ľahšie žehliteľné. Samotné žehlenie znamená pre vlákna obrovskú teplotnú záťaž. Oblečenie sa dnes však už robí z pokrokových a omnoho príjemnejších, mäkších a elastických, prípadne nekrčivých, no najmä FAREBNÝCH materiálov a tie si vyžadujú úplne iné zaobchádzanie aj teplotu prania. Moderná doba samozrejme myslela aj na efektívne odstraňovanie škvŕn a dôslednú dezinfekciu oblečenia. Preto už dnes vyvárka skutočne nie je potrebná. Dokonca ani žiaduca. 

Pri výrobe moderného zdravotníckeho oblečenia myslíme nielen na komfort ale aj na hygienu. 

Čo s farebným elastickým úpletom?

Ak si kúpite farebné elastické zdravotnícke oblečenie, určite chcete, aby jeho krásna žiarivá farba vydržala čo najdlhšie. Práve preto odporúčame šetrný prací program s teplotou max. 40°C. Naše praktické zdravotnícke tričká si pekne držia svoj tvar a nežmolkujú sa. Sú vyrábané s veľmi kvalitnej až 220 g bavlny, takže ani po opakovaných praniach sa „nesperú“. Pre dezinfekciu použite bežné dezinfekčné práškové alebo tekuté prostriedky bez obsahu chlóru a bielidiel, ktoré je možné pridať priamo do práčky.

Ako ošetrovať keper?

100% bavlnené neelastické materiály s keprovou väzbou tkaniny sú stále obľúbené pre svoje osvedčené vlastnosti a mnoho mužov v zdravotníctve si ani iné nedokáže predstaviť. Bavlna je príjemný prírodný materiál, ktorý je pevný a savý, dobre odvádza pot a biele bavlnené veci je možné prať aj na vysokých teplotách. Toto oblečenie naozaj nemusíte šetriť. Perte ho na 60-90 °C s bežnými pracími práškami alebo gélmi, na dezinfekciu odporúčame bežné dezinfekčné prípravky, ktoré sa pridávajú do samotného prania. Typickou vlastnosťou 100% bavlny je mierna zrážanlivosť. Pri odevoch z tohto materiálu musíte rátať s približne 2-5% zrážanlivosťou po prvom praní. Ak chcete zamedziť zrážanlivosti a krčivosti, používajte aviváž. Pri odstraňovaní škvŕn môžete použiť aj bielidlá s obsahom chlóru, alebo na báze aktívneho kyslíka, na dezinfekciu stačí vyššia teplota. Oblečenie sa nežmolkuje a vydrží roky.

Ak sa vám nechce žehliť...

Výhodou neelastických keprových modelov v zložení 35% bavlna a 65% polyester je minimálna, alebo takmer žiadna krčivosť, jemnosť, ktorá zbytočne neprehrieva v letných mesiacoch a odolnosť voči praniu a opakovanému žehleniu. Oblečenie z tohto materiálu sa nezráža. Hoci pri tomto oblečení štandardne odporúčame pranie na 40°C, nič sa mu nestane, ani keď zvýšite teplotu na 60°C. 

Flís

Flís nemá rád vysoké teploty, rýchlo vysychá, nekrčí sa a nezráža. Vždy odporúčame prať ho na 40°C a na dezinfekciu použiť bežné dezinfekčné prostriedky určené na dezinfekciu prádla pri praní. Ako z neho odstraňovať jednotlivé druhy škvŕn, to bude samostatná téma do nášho ďalšieho blogu.

Elastický matný satén

Prvé modely, ktoré sme z tohto skvelého materiálu začali šiť je zdravotnícka blúzka Lorašaty MIA. Je to typický letný, alebo aj celoročný materiál, ľahký, padavý a pritom nepriesvitný, nekrčivý a elastický. Môžete ho prať aj na 60°C, u nás prešiel testami aj na 90°C, avšak vzhľadom na obsah elastanu to neodporúčame. Jeden celkový dobrý tip od nás: Používajte aviváž. Tá obalí vlákno, odstráni elektrostatický náboj a zvýši odolnosť tkaniny voči nečistotám. Aj následné pranie je ľahšie a efektívnejšie.